OnePlus 16 poäng i benchmarktest Antutu
I Antutu benchmark-testet fick OnePlus 16 resultatet 4571173 poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Antutu-testet.
Priser på OnePlus 16
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
OnePlus 16 släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till OnePlus 16 :
Antutu benchmark rankning
OnePlus 16
6.72 tum (2772x1272) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro / 12Gb / 256GB / 200Mp Sony LYT-901 / 9000mAh
Kommande
Kommande
Oppo Find N6
8.12 tum (2480x2248) Gorillaglas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6000mAh
15060.51kr
$1612.25
Xiaomi Poco F8 Ultra 12/256GB
6.9 tum (2608x1200) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
5563.68kr
$595.60
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 tum (2608x1200) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
6009.26kr
$643.30
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 tum (2688x1216) Gorillaglas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
5722.67kr
$612.62
Vivo X200 Pro
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
6209.81kr
$664.77
Xiaomi Poco F7 Ultra
6.67 tum (3200x1440) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6000mAh
5750.22kr
$615.57
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 tum (2510x1156) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
4361.26kr
$466.88
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 tum (2510x1156) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
3915.59kr
$419.17
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 tum (2622x1206) Glas / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
11721.37kr
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 tum (2622x1206) Glas / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
7300.97kr
$781.58
- Varumärke: OnePlus
- Produkt: 16
- Vikt:
- Höjd, bredd, djup:
- Operativ system: Android 17
- Diagonal storlek (metrisk): 6.72 tum
- Skärmupplösning: 2772x1272
- RAM-minne: 12Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 200Mp Sony LYT-901
- Processor (CPU): Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro
- Batteri: 9000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 17 |
| Geekbench-riktmärke | 14178 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | OnePlus - Visa alla OnePlus-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 4377 (Single Core) |
| Produkt | 16 |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 4571173. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2772x1272 - Fler modeller med 2772x1272-upplösning se här |
| Glastyper | Böjt glas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 2.9 mm |
| Skärm-till-kropp | 90 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.72 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 2x High-Performance 5.2GHz + 3x High-Performance 4.1GHz + 3x High-Energy Efficiency 3GHz |
| Varumärke | Qualcomm |
| Produkt | Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro - Fler modeller med Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro CPU se här |
| Utgivningsdatum | 06/20/2026 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 5.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 2 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Adreno 850 |
| GPU-frekvens | 0 Mhz |
| GPU-kärnor | 0 |
| TDP | 10 W |
| Features | Snapdragon 5G modem |
| Upload Speed | 8000 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 12 Gb - Fler modeller med 12 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 200 Mp - Fler modeller med en 200 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Sony LYT-901 - Fler modeller med Sony LYT-901 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 32 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 9000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 14-15 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Ja |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Ja |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Ja - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Skärmuppdateringsfrekvens 165Hz , Inbyggd frontkamera , Intradisplay fingeravtrycksläsare , 3x optisk zoom |