ZTE Nubia RedMagic Astra Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the ZTE Nubia RedMagic Astra got a score of 3079221 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
ZTE Nubia RedMagic Astra prices:
The ZTE Nubia RedMagic Astra will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the ZTE Nubia RedMagic Astra:
AnTuTu Benchmark ranking
Oppo Find N6
8.12 inches (2480x2248) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6000mAh
1376.13€
$1612.25
Xiaomi Poco F8 Ultra 12/256GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
508.37€
$595.60
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
549.09€
$643.30
ZTE Nubia RedMagic Astra
9.06 inches (2400x1504) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 13Mp / 8200mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 inches (2688x1216) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
522.90€
$612.62
Vivo X200 Pro
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
567.41€
$664.77
Xiaomi Poco F7 Ultra
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6000mAh
7488.21€
$8773.07
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
398.50€
$466.88
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
357.78€
$419.17
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1071.02€
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
667.11€
$781.58
Specs
| Operating system (OS) | Android 15 |
| Geekbench Benchmark | (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Model name | Nubia RedMagic Astra |
| Performance | test antutu benchmark ~3079221. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2400x1504 - More models with 2400x1504 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | OLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Frame size | 5 mm |
| Screen-to-body | 79 % |
| Brightness | 650 cd/m² |
| Screen size | 9.06 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x Phoenix L 4.32GHz + 6x Phoenix M 3.53GHz |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8 Elite (Gen 4) - More models with Snapdragon 8 Elite (Gen 4) CPU see here |
| Release Date | 10/21/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 4.32 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 24 Gb |
| GPU | Adreno 830 |
| GPU frequency | 1100 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X80 |
| Upload Speed (up to) | Up to 3500 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 13 Mp - More models with a 13 Mp camera see here |
| Flash | No |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 9 Mp |
| Flash | No |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 8200 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | No |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Proximity sensor | No |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | No |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 207 x 134.2 x 6.9 mm |
| Weight | 370 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 165Hz |