MediaTek Dimensity 7500 İncelemesi: özellikleri, telefonlar, benchmarklar ve oyun performansı
MediaTek Dimensity 7500, 4 x ARM C1 Pro 2.6GHz + 4 x ARM C1 Nano 2.1GHz Mimari kullanan 2.6 GHz, 8 çekirdekli bir mobil işlemcidir. Grafik işlemci (GPU), 16 GB'a kadar belleği destekleyen Mali G625 MC'dur. Yayın tarihi 05/25/2026. 4 nm teknolojisi kullanılarak üretilmiştir, bu nedenle 7'lık bir Termal Tasarım Gücü (TDP) ile iyi özelliklere sahiptir. Dahili modem sayesinde 1700 Mb/sn'ye kadar bağlantı hızına erişebilir. MediaTek Dimensity 7500, benchmark testlerinde Samsung Exynos 1580 cpu'dan daha iyi performans göstermektedir ve bu da Samsung Exynos 1580 ile eşit performansta olmasını sağlamakradır. Çipi kullanan akıllı telefonlar arasında Vivo S60 Vitality Edition ve Vivo S60 Vitality Edition bulunuyor. Daha fazla ayrıntıyı aşağıdaki veri sayfasında görebilirsiniz.
Özellikler
| model | MediaTek Dimensity 7500 |
|---|---|
| Çıkış Tarihi | 05/25/2026 |
| CPU mimarisi | 4 x ARM C1 Pro 2.6GHz + 4 x ARM C1 Nano 2.1GHz |
| Çekirdek Sayısı | 8 |
| Sıklık | 2.6 GHz |
| Teknik süreç | 4 nm |
| Grafik işlem birimi (video yongası / GPU) | Mali G625 MC |
| TDP | 7 |
| Bellek | 16 GB |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 1700 Mb/sn |
İşte 2026'deki en iyi MediaTek Dimensity 7500 telefonlarının listesi.
MediaTek Dimensity 7500 Oyun Performansi Sıralaması
Mali G625 MC grafik işlemci (GPU), MediaTek Dimensity 7500'deki oyun performansından sorumludur ve 44 ila 120 fps arasında iyi bir sonuç gösterir. İşte PUBG ve Genshin Impact gibi gözden geçirilmiş oyunlar için hız testleri ve benchmarks.
| Oyun testi | MediaTek Dimensity 7500 |
|---|---|
| PUBG: Mobile | 120 fps |
| PUBG: New State | 60 fps |
| Call of Duty: Mobile | 90 fps |
| Fortnite | 44 fps |
| Genshin Impact | 60 fps |
| Mobile Legends: Bang Bang | 120 fps |
MediaTek Dimensity 7500 Benchmarks ve Sıralamaları
MediaTek Dimensity 7500, Antutu puanı 833733, GeekBench'te 3328 / 1165 ve 3DMark'ta 4001 puanlık bir benchmark sahiptir. Performansi Mali G625 MC grafik işlemci (GPU) kaynaklanmaktadır.
| Benchmark | MediaTek Dimensity 7500 |
|---|---|
| Antutu | 833733 |
| Geekbench | 3328/1165 |
| 3DMark | 4001 |
Antutu
Geekbench
MediaTek Dimensity 7500 CPU, yaklaşık 3328 / 1165 puanlık bir Geekbench benchmark puanına sahiptir. Bu da puanının Google Tensor G2'den (3315 / 1087 puan) daha yüksek, ancak MediaTek Dimensity 7000'dan (3458 / 967 puan) daha düşük olduğu anlamına geliyor. Bu işlemcinin performansını test etmek ve bu sonuçları elde etmek için Vivo S60 Vitality Edition ve Vivo S60 Vitality Edition gibi Mali G625 MC grafik işlemcisine (GPU) sahip telefonları kullandık. Aşağıdaki tabloda karşılaştırmaları görebilirsiniz.