Huawei Pura X Max Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Huawei Pura X Max got a score of 2017865 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Huawei Pura X Max prices:
The Huawei Pura X Max will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Huawei Pura X Max:
AnTuTu Benchmark ranking
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1070.43€
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
666.74€
$781.58
Vivo X100
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
563.13€
$660.12
OnePlus Nord 6
6.78 inches (2772x1272) Gorilla glass / Snapdragon 8s Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT600 / 9000mAh
432.93€
$507.50
Asus ROG Phone 8
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
635.22€
$744.62
Huawei Pura X Max
7.7 inches (2584 × 1828) Gorilla glass / Kirin 9030 Pro / 12Gb / 256GB / 50Mp / 5300mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
712.11€
$834.76
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
636.14€
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 inches (2670x1200) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
638.99€
$749.04
Vivo IQOO 12
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
565.23€
$662.58
ZTE Nubia Red Magic 8S Pro+
6.8 inches (2480x1116) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 2 / 16Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 5000mAh
742.40€
$870.27
- Brand: Huawei
- Model name: Pura X Max
- Weight: 229g
- Dimensions: 166.5 x 120 x 5.2mm
- Operating system: HarmonyOS 6.0
- Display size: 7.7 inches
- Resolution: 2584 × 1828
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp
- CPU: HiSilicon Kirin 9030 Pro
- Battery: 5300mAh
Specs
| Operating system (OS) | HarmonyOS 6.0 |
| Geekbench Benchmark | 5785 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Huawei - View all Huawei models here |
| Geekbench Benchmark | 1669 (Single Core) |
| Model name | Pura X Max |
| Performance | test antutu benchmark ~2017865. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2584 × 1828 - More models with 2584 × 1828 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.4 mm |
| Screen-to-body | 86 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 7.7 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 2.75GHz Taishan Big + 4x 2.27GHz Taishan Mid + 4x 1.72GHz Taishan Little |
| Brand | HiSilicon |
| Processor name | Kirin 9030 Pro - More models with Kirin 9030 Pro CPU see here |
| Release Date | 11/25/2025 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.75 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 5 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Maleoon 935 |
| GPU frequency | 933 Mhz |
| GPU cores | 6 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Balong 6000 |
| Upload Speed (up to) | Up to 3500 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | 1: NanoSIM 2: eSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5300 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 5-6 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 166.5 x 120 x 5.2 mm |
| Weight | 229 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Additional screen , Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Flexible screen , 4x optical zoom |