Oppo Reno 16 antutu benchmark test
I AnTuTu-testen fik Oppo Reno 16 en score på 1990875 point. Nedenfor kan du sammenligne dens ydeevne med andre modeller baseret på Antutu-testen.
Oppo Reno 16 priser:
Oppo Reno 16 frigives snart.
Efterlad din e-mail , og så snart varerne sælges, vil du være den første til at vide om den
Alternativer til Oppo Reno 16 :
AnTuTu-benchmark
Asus ROG Phone 8
6.78 tomme (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
5054.67kr
$786.38
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 tomme (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
5365.65kr
$834.76
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 tomme (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
4793.19kr
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 tomme (2670x1200) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
4814.66kr
$749.04
Vivo IQOO 12
6.78 tomme (2800 x 1260) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
4258.92kr
$662.58
Oppo Reno 16
6.32 tomme (2640 x 1216) Gorillaglas / Dimensity 8550 / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6700mAh
Snart
Snart
Honor 400 Pro 12/512GB
6.7 tomme (2800x1280) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
3957.13kr
$615.63
ZTE Nubia Red Magic 8S Pro+
6.8 tomme (2480x1116) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 2 / 16Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 5000mAh
5593.90kr
$870.27
OnePlus 12
6.82 tomme (3168x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
5778.57kr
$899.00
Honor Magic V2
7.92 tomme (2344x2156) Bøjet glas / Snapdragon 8+ Gen 2 / 16Gb / 512GB / 50Mp / 5000mAh
9196.22kr
$1430.70
9375.68kr
$1458.62
- Mærke: Oppo
- Modell: Reno 16
- Vægt: 188g
- Mål: 151.21 x 72.42 x 8.2mm
- Operativ system: Android 16
- Skærmstørrelse: 6.32 tomme
- Opløsning: 2640 x 1216
- RAM: 12Gb
- Hukommelse (ROM): 256GB
- Kamera: 200Mp Samsung ISOCELL HP5
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 8550
- Batteri: 6700mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 16 |
| Geekbench-benchmark | 7166 (Multi-Core) - Sammenlign med de andre modeller her |
| Fabrikant | Oppo - Se alle Oppo-modeller her |
| Geekbench-benchmark | 2009 (Single Core) |
| Modell | Reno 16 |
| Ydeevne | test antutu benchmark ~ 1990875. - Sammenlign med de andre modeller her |
Skærm
| Opløsning | 2640 x 1216 - Flere modeller med 2640 x 1216-opløsning se her |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Type | AMOLED |
| Multi-Touch-skærm | 10 |
| Bezelless | Ja - Flere modeller med skærm uden ramme se her |
| Ramme størrelse | 2.9 mm |
| Skærm til krop | 89 % |
| Lysstyrke | 750 cd/m² |
| Skærmstørrelse | 6.32 tomme |
Processor (CPU)
| CPU-arkitektur | 1 x Cortex-A725 3.4GHz + 3 x Cortex-A725 3.2GHz + 4 x Cortex-A725 2.2GHz |
| Mærke | MediaTek |
| Modell | Dimensity 8550 - Flere modeller med Dimensity 8550 CPU se her |
| Udgivelses dato | 05/07/2026 |
| Kerner | 8 |
| Frekvens | 3.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Processteknologi | 4 nm |
| Kapacitet | 16 Gb |
| GPU | Mali-G720 MC |
| GPU-frekvens | 1300 Mhz |
| GPU-kerner | 8 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 5170 Mbps |
Kapacitet
| RAM (hukommelse) | 12 Gb - Flere modeller med 12 Gb RAM se her |
| Hukommelse (ROM) | 256 GB |
| Kortspor | Ingen |
Kamera
| Bagkamera | |
| Opløsning | 200 Mp - Flere modeller med et 200 Mp-kamera se her |
| Sensormodel | Samsung ISOCELL HP5 - Flere modeller med Samsung ISOCELL HP5 se her |
| Blitz | Dobbelt LED-blitz |
| Frontkamera | |
| Opløsning | 50 Mp |
| Blitz | Ingen |
Mobilnetværk
| Frekvens | 2G (GSM): 900/1800 MHz 3G (WCDMA) 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) 5G |
| Netværkstype | 5G |
| Sim-kort | nanoSIM + nanoSIM |
Trådløs teknologi
| Trådløst internet | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Flere modeller med NFC se her |
Lokalitet
| Netværkssupport | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 6700 mAh |
| Type | Kan ikke fjernes |
| Hurtig opladning | Ja |
| Standby tid | 6-7 dage |
| Batteri liv | 3-4 dage |
| Arbejdstid i hård tilstand | 10-12 timer |
| Taletid | 30 timer |
| Trådløs opladning | Ingen |
Sensorer
| Underretning ledet | Ingen |
| Fingeraftrykssensor | Ja |
| Afstandssensor | Ja |
| Sensor til omgivende lys | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Digitalt kompas | Ja |
| Barometer | Ingen |
| Lasersensor | Ingen |
Lydafspilning
| Audioprocessor | Integreret |
| Indbygget højttaler | Ja |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Jackstik | Ingen |
Design
| Mål | 151.21 x 72.42 x 8.2 mm |
| Vægt | 188 g |
| Kropstype | Metalstel og glaskasse |
| Stænk-, vand- og støvafvisende (IP68) | Ja - Flere modeller med IP68 se her |
Sprogunderstøttelse
| Sprog | - En detaljeret liste over understøttede sprog her |
Grænseflader / stik
| USB Type-C-porte | 1 |
Funktioner
| Andre specifikationer | Intradisplay fingeraftryksscanner , Indbygget display foran kamera , Skærm opdateringshastighed 120Hz , 3x optisk zoom |