Oppo Reno 16 Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Oppo Reno 16 got a score of 1990875 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Oppo Reno 16 prices:
The Oppo Reno 16 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Oppo Reno 16:
AnTuTu Benchmark ranking
Asus ROG Phone 8
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
670.23€
$780.33
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
716.98€
$834.76
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
640.48€
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 inches (2670x1200) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
643.35€
$749.04
Vivo IQOO 12
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
569.09€
$662.58
Oppo Reno 16
6.32 inches (2640 x 1216) Gorilla glass / Dimensity 8550 / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6700mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Honor 400 Pro 12/512GB
6.7 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
524.69€
$610.89
ZTE Nubia Red Magic 8S Pro+
6.8 inches (2480x1116) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 2 / 16Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 5000mAh
747.47€
$870.27
OnePlus 12
6.82 inches (3168x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
772.15€
$899.00
Honor Magic V2
7.92 inches (2344x2156) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 2 / 16Gb / 512GB / 50Mp / 5000mAh
1228.83€
$1430.70
Apple iPhone 15 Pro Max 8/256GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A17 Pro / 8Gb / 256GB / 48Mp / 4850mAh
1252.81€
$1458.62
- Brand: Oppo
- Model name: Reno 16
- Weight: 188g
- Dimensions: 151.21 x 72.42 x 8.2mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.32 inches
- Resolution: 2640 x 1216
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 200Mp Samsung ISOCELL HP5
- CPU: MediaTek Dimensity 8550
- Battery: 6700mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 7166 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Oppo - View all Oppo models here |
| Geekbench Benchmark | 2009 (Single Core) |
| Model name | Reno 16 |
| Performance | test antutu benchmark ~1990875. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2640 x 1216 - More models with 2640 x 1216 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 89 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.32 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x Cortex-A725 3.4GHz + 3 x Cortex-A725 3.2GHz + 4 x Cortex-A725 2.2GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 8550 - More models with Dimensity 8550 CPU see here |
| Release Date | 05/07/2026 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Mali-G720 MC |
| GPU frequency | 1300 Mhz |
| GPU cores | 8 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 5170 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 200 Mp - More models with a 200 Mp camera see here |
| Sensor model | Samsung ISOCELL HP5 - More models with Samsung ISOCELL HP5 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 900 / 1800 MHz 3G (WCDMA) 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6700 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 151.21 x 72.42 x 8.2 mm |
| Weight | 188 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | 3x optical zoom , Screen refresh rate 120Hz , Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera |