Oppo Reno 16 poäng i benchmarktest Antutu
I Antutu benchmark-testet fick Oppo Reno 16 resultatet 1990875 poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Antutu-testet.
Priser på Oppo Reno 16
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Oppo Reno 16 släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Oppo Reno 16 :
Antutu benchmark rankning
Asus ROG Phone 8
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
7203.52kr
$774.37
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 tum (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
7765.30kr
$834.76
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
6936.82kr
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 tum (2670x1200) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
6967.89kr
$749.04
Vivo IQOO 12
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
6163.61kr
$662.58
Oppo Reno 16
6.32 tum (2640 x 1216) Gorillaglas / Dimensity 8550 / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6700mAh
Kommande
Kommande
Honor 400 Pro 12/512GB
6.7 tum (2800x1280) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
5639.41kr
$606.23
ZTE Nubia Red Magic 8S Pro+
6.8 tum (2480x1116) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 2 / 16Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 5000mAh
8095.63kr
$870.27
OnePlus 12
6.82 tum (3168x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
8362.89kr
$899.00
13308.99kr
$1430.70
13568.71kr
$1458.62
- Varumärke: Oppo
- Produkt: Reno 16
- Vikt: 188g
- Höjd, bredd, djup: 151.21 x 72.42 x 8.2mm
- Operativ system: Android 16
- Diagonal storlek (metrisk): 6.32 tum
- Skärmupplösning: 2640 x 1216
- RAM-minne: 12Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 200Mp Samsung ISOCELL HP5
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 8550
- Batteri: 6700mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 16 |
| Geekbench-riktmärke | 7166 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Oppo - Visa alla Oppo-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 2009 (Single Core) |
| Produkt | Reno 16 |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 1990875. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2640 x 1216 - Fler modeller med 2640 x 1216-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 2.9 mm |
| Skärm-till-kropp | 89 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.32 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1 x Cortex-A725 3.4GHz + 3 x Cortex-A725 3.2GHz + 4 x Cortex-A725 2.2GHz |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Dimensity 8550 - Fler modeller med Dimensity 8550 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 05/07/2026 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 3.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 4 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Mali-G720 MC |
| GPU-frekvens | 1300 Mhz |
| GPU-kärnor | 8 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 5170 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 12 Gb - Fler modeller med 12 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 200 Mp - Fler modeller med en 200 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Samsung ISOCELL HP5 - Fler modeller med Samsung ISOCELL HP5 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 900/1800 MHz 3G (WCDMA) 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 6700 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 151.21 x 72.42 x 8.2 mm |
| Vikt | 188 g |
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Ja - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , 3x optisk zoom , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz , Inbyggd frontkamera |