MediaTek Dimensity 8550 İncelemesi: özellikleri, telefonlar, benchmarklar ve oyun performansı
MediaTek Dimensity 8550, 1 x Cortex-A725 3.4GHz + 3 x Cortex-A725 3.2GHz + 4 x Cortex-A725 2.2GHz Mimari kullanan 3.4 GHz, 8 çekirdekli bir mobil işlemcidir. Grafik işlemci (GPU), 16 GB'a kadar belleği destekleyen Mali-G720 MC'dur. Yayın tarihi 05/07/2026. 4 nm teknolojisi kullanılarak üretilmiştir, bu nedenle 10'lık bir Termal Tasarım Gücü (TDP) ile iyi özelliklere sahiptir. Dahili modem sayesinde 5170 Mb/sn'ye kadar bağlantı hızına erişebilir. MediaTek Dimensity 8550, benchmark testlerinde Apple A18 Pro cpu'dan daha iyi performans göstermektedir ve bu da Apple A18 Pro ile eşit performansta olmasını sağlamakradır. Çipi kullanan akıllı telefonlar arasında Oppo Reno 16 ve Oppo Reno 16 bulunuyor. Daha fazla ayrıntıyı aşağıdaki veri sayfasında görebilirsiniz.
Özellikler
| model | MediaTek Dimensity 8550 |
|---|---|
| Çıkış Tarihi | 05/07/2026 |
| CPU mimarisi | 1 x Cortex-A725 3.4GHz + 3 x Cortex-A725 3.2GHz + 4 x Cortex-A725 2.2GHz |
| Çekirdek Sayısı | 8 |
| Sıklık | 3.4 GHz |
| Teknik süreç | 4 nm |
| Grafik işlem birimi (video yongası / GPU) | Mali-G720 MC |
| TDP | 10 |
| Bellek | 16 GB |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 5170 Mb/sn |
İşte 2026'deki en iyi MediaTek Dimensity 8550 telefonlarının listesi.
MediaTek Dimensity 8550 Oyun Performansi Sıralaması
Mali-G720 MC grafik işlemci (GPU), MediaTek Dimensity 8550'deki oyun performansından sorumludur ve 60 ila 120 fps arasında iyi bir sonuç gösterir. İşte PUBG ve Genshin Impact gibi gözden geçirilmiş oyunlar için hız testleri ve benchmarks.
| Oyun testi | MediaTek Dimensity 8550 |
|---|---|
| PUBG: Mobile | 120 fps |
| PUBG: New State | 120 fps |
| Call of Duty: Mobile | 120 fps |
| Fortnite | 90 fps |
| Genshin Impact | 60 fps |
| Mobile Legends: Bang Bang | 120 fps |
MediaTek Dimensity 8550 Benchmarks ve Sıralamaları
MediaTek Dimensity 8550, Antutu puanı 2022764, GeekBench'te 7208 / 2027 ve 3DMark'ta 12554 puanlık bir benchmark sahiptir. Performansi Mali-G720 MC grafik işlemci (GPU) kaynaklanmaktadır.
| Benchmark | MediaTek Dimensity 8550 |
|---|---|
| Antutu | 2022764 |
| Geekbench | 7208/2027 |
| 3DMark | 12554 |
Antutu
Geekbench
MediaTek Dimensity 8550 CPU, yaklaşık 7208 / 2027 puanlık bir Geekbench benchmark puanına sahiptir. Bu da puanının MediaTek Dimensity 8500'den (7177 / 2011 puan) daha yüksek, ancak Apple A18'dan (7755 / 3017 puan) daha düşük olduğu anlamına geliyor. Bu işlemcinin performansını test etmek ve bu sonuçları elde etmek için Oppo Reno 16 ve Oppo Reno 16 gibi Mali-G720 MC grafik işlemcisine (GPU) sahip telefonları kullandık. Aşağıdaki tabloda karşılaştırmaları görebilirsiniz.